Jak vyrobit počítačový stůl do kanceláře

28. 04. 2025
Autor: Tomáš Dvořák
V dnešní době, kdy většina z nás tráví dlouhé hodiny u počítače, je kvalitní pracovní stůl nezbytností. Ať už pracujete z domova nebo zařizujete kancelář, investice do vhodného počítačového stolu se vždy vyplatí. Pojďme se podívat na to, jak si můžete vyrobit vlastní moderní pracovní stůl, který bude dokonale vyhovovat vašim potřebám.
Jak vyrobit počítačový stůl do kanceláře

Obsah článku

Proč si vyrobit vlastní počítačový stůl?

Vlastnoručně vyrobený pracovní stůl do kanceláře má několik výhod:

  1. Přizpůsobíte ho přesně svým potřebám a prostoru.
  2. Můžete zvolit kvalitnější materiály (např. masivní dřevo místo lepené desky).
  3. Ušetříte peníze (to ale závisí na materiálech).
  4. Získáte jedinečný kus nábytku.
  5. Budete mít radost z vlastní práce.

Plánování a příprava

Než se pustíme do samotné práce, je potřeba si rozmyslet, jak velký stůl potřebujeme, jaký materiál chceme zvolit a jaké nástroje k tomu budeme potřebovat.

Rozměry pracovního stolu

Než začnete s výrobou, je důležité pečlivě zvážit rozměry pracovního stolu. Standardní výška pracovního stolu se pohybuje mezi 72-76 cm, ale je vhodné ji přizpůsobit své postavě v souladu s ergonomickými zásadami sezení. Pro šířku stolu počítejte s minimálně 120 cm a hloubku alespoň 60 - 80 cm, aby byl dostatek místa pro monitor, klávesnici a další příslušenství. Zde záleží hodně na tom, zda používáte notebook, nebo stolní počítač. V případě, že máte stolní počítač, záleží, zda jej zavěsíte pod stůl, nebo pro něj potřebujete místo na stolní desce.

 Zdroj: Unplash

Materiály

Pro výrobu kvalitního dřevěného pracovního stolu budete potřebovat několik věcí. V první řadě je to pracovní deska. Můžete použít masivní dřevo (dub, buk), překližku nebo dřevotřísku s laminátovou vrstvou. Masivní dřevo bude dražší, ale obecně také potenciálně zdravější než lepená dřevotříska (u ní dává smysl zkontrolovat, zda má výrobek certifikaci o nízkých emisích škodlivin). 

 Zdroj: Unplash

Nohy stolu pak mohou být dřevěné, kovové nebo si můžete pořídit hotové nastavitelné nohy pro polohovací pracovní stůl. Zde záleží, jestli si nohy chcete vyrábět sami. Montáž vybraných prvků bude vždy logicky jednodušší než kompletní výroba.

Na závěr je potřeba jednotlivé části nějak spojit. K tomu nám poslouží vruty a konfirmáty. Pro povrchovou úpravu můžete zvolit lak, olej či vosk určený na dřevo.

Z nářadí si pak zajistěte:

Postup výroby dřevěného pracovního stolu

1. Příprava pracovní desky

Pro moderní pracovní stůl zvolte desku o tloušťce alespoň 25-30 mm, která zajistí stabilitu a elegantní vzhled. Počítejte přitom s odhadovaným budoucím zatížením desky a rozložením váhy na stole.

 Zdroj: Unplash

V případě nákupu hotové desky ji stačí případně jen zaříznout na požadovaný rozměr a zabrousit hrany. Pokud nechcete použít hotovou desku, budete muset jednotlivé desky slepit a opracovat. V případě, kdy jste zvolili variantu lepení vlastních desek, naneste na styčné plochy kvalitní truhlářské lepidlo a desky pevně stiskněte pomocí svorek. Nechte lepidlo důkladně zaschnout podle pokynů výrobce. 

Po zaschnutí odstraňte přebytečné lepidlo a povrch desky srovnejte hoblováním a následně jemně přebruste dohladka. Hrany opracujte frézou nebo ručně pomocí smirkového papíru, abyste odstranili ostré hrany a zajistili příjemný a bezpečný povrch. 

Následně očistěte celý stůl od prachu či případné mastnoty a naneste zvolenou povrchovou úpravu (lak, olej, vosk) pro ochranu dřeva. Po zaschnutí naneste druhou, případně třetí vrstvu pro dokonalou ochranu.

2. Příprava a montáž konstrukce

V závislosti na zvoleném designu máte několik možností:

A) Klasické nohy

  1. Položte pracovní desku spodní stranou nahoru na měkký podklad
  2. Připravte si čtyři nohy o délce odpovídající požadované výšce stolu minus tloušťka desky. 
  3. Rozměřte a označte pozice pro upevnění nohou nebo rámu
  4. Předvrtejte otvory pro vruty, aby nedošlo k rozštípnutí dřeva. Na horní konec každé nohy připevněte montážní desku pro spojení s pracovní deskou.
  5. Připevněte nohy k desce pomocí vrutů.
  6. Zhotovte zpevňující příčky mezi nohama pro zajištění stability. Ta je důležitá zejména v situaci, kdy stůl více (a případně nerovnoměrně) zatížíte větší technikou (stolní počítač, velký monitor, reproduktory) místo lehkého notebooku a sluchátek.
  7. Otočte stůl a zkontrolujte stabilitu a vodorovnost s pomocí vodováhy.

B) Polohovací pracovní stůl

  1. Pořiďte si elektrický nebo mechanický polohovací rám a sestavte jej dle pokynů výrobce.
  2. Připravte si pracovní desku o rozměrech odpovídajících rámu, kterou k rámu připevníte. V tomto případě jde skutečně jen o jednoduchou montáž.

Doplňky pro zvýšení funkčnosti

Aby váš počítačový stůl do kanceláře byl skutečně funkční, zvažte ještě následující úpravy.

Podstavec pod monitor 

Umístění monitoru do správné výšky je naprosto nezbytné pro zdravé držení těla při práci. Můžete použít statický podstavec či umístit monitor na polohovatelné rameno. Vezměte přitom v potaz, zda chcete na monitor vidět i z různých úhlů - některé typy běžně používaných obrazovek, jako je třeba TN, mají špatné pozorovací úhly. V takovém případě je lepší použít polohovatelné rameno, díky čemuž monitor vždy natočíte, jak zrovna potřebujete.

 Zdroj: Unplash

Kabelový management 

Než začnete s finální povrchovou úpravou, zvažte, kudy povedete kabely od počítače, monitoru, lampičky a dalších zařízení. Můžete do desky stolu vyvrtat nenápadné průchodky, kterými kabely elegantně svedete pod desku. 

Další možností je instalace lišt nebo kanálků na spodní straně desky, do kterých kabely schováte a upevníte. Existují i flexibilní sítě nebo organizéry na suchý zip, které umožní snadnou manipulaci s kabely. Promyšlený kabelový management nejenže zlepší estetický vzhled vašeho stolu, ale také zabrání zamotávání kabelů a usnadní úklid.

Zásuvky a organizéry

Pro ještě větší pořádek zvažte integraci zásuvek a organizérů. Zásuvky poskytnou skrytý úložný prostor pro psací potřeby, dokumenty či drobné elektronické příslušenství, čímž udržíte pracovní plochu čistou a přehlednou. 

Můžete si přitom vybrat mezi různými typy výsuvných mechanismů a materiálů, které budou ladit s designem vašeho stolu. Kromě klasických zásuvek existuje i řada chytrých organizérů, jako jsou například výsuvné police na klávesnici, držáky na sluchátka nebo vertikální přihrádky na dokumenty. 

Závěr

Výroba vlastního počítačového stolu do kanceláře není složitá, pokud postupujete krok za krokem. Klíčem k úspěchu je pečlivé plánování a výběr kvalitních materiálů. S trochou trpělivosti a zručnosti získáte praktický pracovní stůl pro PC, který bude přesně odpovídat vašim potřebám a vkusu.